תכנות Flash בעולם ה-HTML5

תכנות Flash בעולם ה-HTML5

  • פרסומת

מאת עופר שלי, מרצה בכיר לעיצוב גרפי ב- HackerU.

כיום Flash מבית Adobe הנה אחת הטכנולוגיות הלוהטות ליצירת אנימציות, באנרים, מיני סייטים, דפי נחיתה ובשנים האחרונות – אפילו אפליקציות לאנדרואיד ולאייפון.

במאמר זה נעשה סקירה קלה על היסטוריית Adobe Flash, קלות התוכנה ללמידה והשינויים האחרונים של התוכנה עם יציאת הגרסאות Flash CC 2014 ו- CC 2015 Flash שהביאו עמן שיפורים ויכולות חדשות  המאפשרות ייצוא סרטונים בטכנולוגיית HTML5.

בעבר היו כאלו שהספידו את התוכנה – ביניהם סטיב ג'ובס המנוח, מנכ"לים ב-Google  וחברות נוספות, אך ההיסטוריה חשפה ש- Adobe לא אכזבה: ובזמן שבכירים בתעשייה "קשקשו" (על מנת להגן על חנות האפליקציות שלהם מטכנולוגיה מתחרה ועדיפה), Adobe פיתחה את אחת מתוכנות האינטראקטיב המוצלחות ביותר בעולם שמאפשרת לייצר את כל סוגי האנימציה, באנרים, דפי נחיתה, משחקים, ואפליקציות מובייל. אפילו בגרסה החדשה של "Flash CC" ישנה אפשרות ליצור אפליקציות Web ואנימציות אינטראקטיביות בטכנולוגית  HTML5 Canvas.

מלבד זאת, כיום חברות רבות דורשות ידע בסיסי ב- Flash וידע ביצירת אנימציות 5 HTML מורכבות. לימוד תוכנת פלאש מאפס דורש ידע בסיסי ביותר באחת מתוכנות אדובי כגון  Illustrator, Dreamweaver, InDesign, After Effects, Photoshop, Edge ועוד… כך שכל מעצב, עורך וידיאו או מפתח אתרים יוכל לשלוט בקלות בתוכנה וביכולותיה המופלאות וליצור אנימציה עם אינטראקטיביות של לחצנים, מעברי עכבר, משחקים ועוד…

בנוסף על כך, Flash מאפשרת עבודה מרמה בסיסית בתוכנה של יצירת צורה ואנימציה פשוטה  ועד לרמה גבוהה של יצירת באנרים ,אנימציות מורכבות ואפשרות ליצירת סרטונים אינטראקטיביים בשפת התכנות שלה המכונה  ActionScript 3 שבקיצורה נקראת 3AS.

חשוב לדעת ששפת  AS3 הנה שפה קלה לתפעול וללימוד ובבסיסה מאוד דומה ל- Java Script כך שאם הנכם שולטים ב- JS או אפילו ,Java לימוד שפת AS3 יהיה קל ומהיר. חשוב להזכיר שכמעט כל משחקי הפייסבוק שהנכם משחקים כגון: Candy Crash ,Zynga Poker גרסאות שונות של Angry Birds ועוד… פותחו בטכנולוגיית Adobe Flash בתיכנות AS3.

לאחר שהבנו את הפשטות בלימוד תוכנת ה- Flash ואת הרמה הגבוהה של התוצרים שאפשר להגיע איתה, הגיע הזמן להבין באילו טכנולוגיות התוכנה יודעת להשתמש בנוסף, ואיך מתחברת טכנולוגיית HTML5 החדשה עם הגרסאות האחרונות של התוכנה.

כפי שרבים ממפתחי ה-Web מכירים, בשנים האחרונות נכנסה תגית חדשה לעולם ה- HTML5 בשם "Canvas" שהייחודיות שלה היא האפשרות להפעיל אנימציה על מספר ענק של עצמים בו זמנית תודות ליכולותיה המופלאות לעבוד על המעבד הגרפי של המכשיר ולא על המעבד הכללי (אנימציה זו בדרך כלל  דורשת עבודה רבה וחישובים רבים יותר מכיוון שהאנימציה פועלת מתוך דפדפן ולא ישירות בתוכנת דסקטופ).

החסרונות בשימוש ב- Canvas הם הדרישה לידע מתקדם מאוד בתיכנות ב- Java Script ואטיות העבודה לעומת טכנולוגיות מתחרות (דוגמת Flash ותוכנות דומות).

כאן Adobe נכנסו לתמונה עם היכולות החדשות של  Flash CC 2014 ו- CC 2015 Flash המאפשרים לעבוד באופן זהה ב- Flash אך עם זאת לנצל את יכולות ה- HTML5 ולייצא בסופו של תהליך קבצי HTML5 שעובדים על טכנולוגיית Canvas. החסרון ב- Flash בכך שאינו עובד על דפדפני אנדרואיד ואייפון (וגם לאחרונה נכנס לדפדפן כרום במחשבים האישיים), מתבטל לחלוטין ומאפשר לבצע אנימציות בדקות בודדות עם אפקטים מרשימים של סליידרים ושל משחקים מורכבים ואף מאפשר להשתמש ולהוסיף קוד Java Script בקלות במספר לחיצות כפתור.

בשנים הקרובות אנו מצפים לשימוש הולך וגובר של הטכנולוגיה הנ"ל, לדרישות רבות יותר ויותר של חברות פרסום לייצור באנרים אנטראקטיביים ,עמודי נחיתה, משחקים ואפליקציות Web וליכולות החדשות במיוחד של סמארטפונים שעד היום סובלים מפרסומות HTML5 כבדות ומסורבלות לביצוע ולתצוגה.

בלינק הבא ובקוד QR הבא תוכלו לצפות בסרטון שיציג את היכולות החדשות ואת השימוש הקל ליצירת באנר תומך סמארטפונים וכיצד להטמיעם בקלות בכל דף HTML קיים!

סרוק לסרטון הוידאו בנושא

סרוק לסרטון הוידאו בנושא