היכרות עם לינוקס (Linux)

היכרות עם לינוקס (Linux)

  • פרסומת

מטעם האקריו המרכז להכשרת והשמת עובדים למקצועות ההיי-טק.

לינוקס היא, במונחים הפשוטים ביותר, מערכת הפעלה. זוהי התוכנה במחשב שמאפשרת ליישומים לגשת להתקנים במחשב כדי לבצע פעולות רצויות.

הליבה של לינוקס, נוצרה על ידי לינוס טורבאלדס, והופצה על ידיו בחינם לעולם. יתרה מכך טורבאלדס הזמין כל מתכנת שיודע מה הוא עושה שיוסיף תכנים לליבה. אלפי מתכנתים נענו לבקשתו והשתתפו בחזונו וכך בעצם החלו לעבוד על יצירת מערכת ההפעלה לינוקס. בזכות התעוזה וההיענות הגדולה מצד מתכנתים רבים בעולם, ואפילו חברות,מערכת ההפעלה של טורבאלדס התפתחה והשתדרגה במהירות אקספוננציאלית.

כמערכת הפעלה פתוחה, לינוקס מפותחת בשיתוף פעולה של העולם כולו, כלומר, אין חברה אחת שהיא אחראית בלעדית לפיתוח שלה או לתמיכה מתמשכת,להבדיל ממיקרוסופט. החברות משתתפות בעלויות המחקר ופיתוח המערכת יחדיו.

Linux_Red_Hat

מערכת ההפעלה RedHat המבוססת על לינוקס

מערכות הפעלה מסחריות מבוססות לינוקס

לעומת המתכנתים הפרטיים והחברות שמפתחות מתוך הרצון לעזור לקהילה ולהמציא משהו נהדר ולא מסחרי, קיימות חברות שלקחו את המערכת לכיוון אחר לגמרה.
לצורך המחשה החברה Red Hat פיתחה מערכת הפעלה מבוססת לינוקס לשרתים, המערכת מאוד נוחה וידידותית וגובה כסף על השימוש והתקנת מערכת ההפעלה. לעומתם החברה Centos מציעה גם היא מערכת כמעט זהה ובחינם, ללא עלות.

ועדיין בעולם משתמשים במערכת ההפעלה Red Hat, למה?
כיוון שחברת Red Hat שלא כמו שאר החברות מציעה שירות ללקוחותיה, זאת אומרת שאם יש לכם תקלה במערכת או אינכם מסתדרים בהתקנת המערכת או שדרוגה תוכלו להזמין טכנאי לחברה שלכם שיעזור לכם ויעשה את העבודה בשבילכם. בשאר מערכות ההפעלה קיימים פורומים וקהילת הלינוקס די רחבה אך עדיין במקרה של תקלה בשרת איש אינו יבוא לעזרתכם על מנת לתקן את מערכת ההפעלה.

זו אחת הבעיות עם מערכת הפעלה חינמית, לא קיימת תמיכה טכנית שניתן להיעזר בה במקרה של תקלה. ולכן אנשים פחות טכניים שלא מסתדרים עם מחשוב, יהיה להם די קשה לעבור לסביבת לינוקס.
כיום, קריאת שירות לאיש לינוקס יקרה פי כמה וכמה מקריאת שירות של איש מייקרוסופט. כמו כן, היופי בלינוקס הוא שכל אחד יכול לפתח את המערכת שלו.

התאמה אישית של המערכת

יש לכם רעיון למערכת הפעלה? אתם יכולים לקחת ליבת לינוקס ולהתאים אותה בדיוק לצרכים שלכם, לא תהיה אף לא תוכנה אחת שלא אתם התקנתם שלא כמו מערכת חלונות שמכילה אלפי תוכנות שרבים מאיתנו כלל לא יודעים שהם נמצאות שם. זהו מצב די בעייתי כיוון שתוכנות שרצות ברקע גורעות משאבים ומשפיעות על ביצועי המערכת. למה להאט את מערכת ההפעלה בתוכנות לא רצויות? או בתהליכים שאין לנו מושג מה הם עושים?

חברות כמו Linux from scratch מציעות לכם ספר וקבצים בחינם שיעזרו לכם לבנות את המערכת שלכם ולהציע אותה לעולם. מי יודע, אולי המערכת הנפוצה ביותר הבאה תהיה שלכם.
לא פעם שמעתי ממשתמשים שעברו מחלונות ללינוקס את הטענה – " למה אני לא מצליח להתקין שום דבר?"

מערכת הפעלה של לינוקס לא עובדת באותה צורה כמו מערכת ההפעלה חלונות או mac os x. בלינוקס אתם לא יכולים פשוט להוריד קובץ התקנה ללחוץ עליו פעמיים ולהתקין אותו. לכל תוכנה ולכל שירות בלינוקס ישנם תלויות Dependency, זאת אומרת שבמידה ותרצו להתקין תוכנה כלשהי יכול להיות שיש צורך להתקין קודם כל את כל התלויות של התוכנה.זאת אומרת שירותים נוספים שהתוכנה משתמשת בהם ורק לאחר מכן להתקין את התוכנה.

נשמע מסובך? אל דאגה, נכון להיום כמעט כל תוכנה שתתקינו מכילה בתוכה כבר את כל התלויות ובסך הכל תבקש מכם לאשר את התקנת התלויות והכל יעבוד מצוין. בנוסף, להבדיל מחלונות, בלינוקס אין צורך לחפש שעות באינטרנט כדי למצוא התקנה של תוכנה מסוימת אלא אפשר להתקין את התוכנה ישירות מרשימת התוכנות, מה שנקרא בלינוקס Repositories, באמצעות פקודות פשוטות יחסית.

אבטחת מידע

מערכת ההפעלה לינוקס כמו כל מערכת הפעלה אחרת גם כן מבוססת הרשאות, משתמשים וקבוצות וכל זאת כדי לשמור על המערכת מאובטחת ככל שניתן. אחד ההבדלים המשמעותיים יותר בין מערכת ההפעלה חלונות והלינוקס הוא העובדה שלינוקס אינה מכילהRegistry שזהו ה"שלד" של מערכת ההפעלה חלונות. בחלונות ניתן להרוס את כל מערכת ההפעלה על ידי שינוי קטן ב-Registry ומצד שני ניטור ה-Registry מאוד מסובך. לכן האקרים ווירוסים מנצלים חיסרון זה כדי לשנות קבצים ב- Registry כך שיהיה מאוד קשה לאתר אותם.

מצד שני במערכת ההפעלה לינוקס אין כלל משמעות לסוג הקובץ ולסיומת שלו כגון cmd.exe או file.txt. כיוון שמערכת ההפעלה לינוקס עובדת עם סוג קבצים אחד שהוא -file, הסיומת של הקובץ היא לנוחות המשתמש. יתרה מכך, כל הגדרות מערכת ההפעלה נשמר בקבצים ולא ב- ram כמו שמערכת ההפעלה חלונות נוהגת לעשות.

היתרונות של לינוקס

לינוקס הינה מערכת הפעלה מסוג multi-user, זאת אומרת יותר ממשתמש אחד יכול להימצא במערכת בו זמנית ולנהל אותה שלא כמו במערכת ההפעלה חלונות: המשתמש שמריץ את קובץ ה-explorer.exe הוא זה שנמצא במערכת ההפעלה והוא זה שמנהל אותה וזהו חיסרון משמעותי למערכת ההפעלה חלונות.

נקודה נוספת שברצוני לעלות היא העובדה שמערכת הפעלה מבוססת קבצים מאפשרת לכם כמשתמשי מערכת לערוך אפילו את ה- Boot Loader שלכם שזהו ה-Grub במקרה שמדובר במערכת הלינוקס. בחלונות אין לכם את האפשרות לשנות את הBios בקלות כזו כמו במערכת הפעלה מבוססת לינוקס אשר בה – Grub מכיל קבצים שניתן לגשת אליהם בקלות מתוך מערכת ההפעלה. בנוסף, במערכת לינוקס אתם יכולים להגדיר את הGrub שלכם ואף להוסיף מצבים משלכם למערכת, מה שהופך את המערכת למאוד דינמית ואינטואיטיבית.

יש לכם רעיון לפיתוח מערכת חדשה? בלינוקס אין בעיה תוכלו אף להמציא פקודות חדשות ואף לקבוע מה יקרה במערכת מרגע הפעלתה ועד לכיבוי המערכת. תוכלו להתאים ולשנות כל דבר שלא מוצא חן בעיניכם שלא כמו בחלונות.

כיום יש מגוון רחב של מכשירים מבוססי לינוקס

כיום יש מגוון רחב של מכשירים מבוססי לינוקס

אז איפה אפשר למצוא מערכת הפעלה מבוססת לינוקס? אחד המאפיינים המפורסמים ביותר של לינוקס הוא קוד פתוח ובהתאם לזאת כל חברה יכולה כיום לקחת מוצר שהוא לאו דווקא מחשב ולהתאים אליו את מערכת ההפעלה. כיום ניתן למצוא את מערכת ההפעלה לינוקס כמעט בכל סוג של מוצר – שעוני יד, מחשבים, שרתים, טאבלטים, סלולר ובקרוב אפילו ברכבים שלכם ובמשקפיים שלכם (ראה google glass), ומחודש אפריל 2014 אפילו הכספומטים עברו מחלונות xp למערכות מבוססות לינוקס.

מערכת ההפעלה לינוקס נחשבת למאוד מוצלחת בהרבה תחומים וכיום חברות רבות מנסה להכניס את המערכת יותר לחיינו. לצורך דוגמה גוגל פיתחה מערכת הפעלה בשם Chrome OS מערכת הפעלה מצוינת לאלו שהצרכים שלהם הם גלישה באינטרנט, צפייה בסרטים ועבודה עם מסמכים.
לינוקס אף קיבלה תמיכה רבה מעולם שרתי האינטרנט מהחברות השונות בעולם ואף זכתה להיות המערכת ההפעלה המרכזית בתחום, חברות כמו Google, Twitter, Amazon ועוד משתמשות בשרתי לינוקס למערכות שלהם.

מאת רומן זאיקין, מרצה בכיר ללינוקס במרכזת להכשרת והשמת עובדים למקצועות ההיי-טק- האקריו.
בעל הסמכת האקינג בינלאומית, הסמכת לינוקס ווותק של מעל 10 שנים בתכנות.